7:45 a.m.               Students arrive

8:00 a.m.               Classes begin

10:05 a.m.             Recess begins

10:25 a.m.             Classes resume

11:55 a.m.             Gr. P-2 lunch

                             Gr. 3-5 outside

12:15 p.m.             Gr. P-2 outside

                             Gr. 3-5 lunch

12:40 p.m.             Afternoon classes begin

2:15 p.m.               Students are dismissed

Principal                 Crystal Turner-Tracy            Vice-Principal       Shelley Morse

 

Secretary               Mary Ann Adshade

 

Classroom Teachers

Grade Primary                           Holly Rand                       

Grade Primary                           Nisha Langford

Grade One                                 Lenore Dufton-Johnstone (80%)

Grade One                                 Brittany MacCallum (20%)

Grade One                                 Nicole Gerrard (60%)

Grade One                                Stephanie Power (40%)

Grade One -Two                       Gail Turner-Aucoin

Grade Two                                Bev Gerrits

Grade Two-Three                     Michelle Jones                   

Grade Three                             Suzanne Waholl

Grade Three-Four                    Rachel Thompson

Grade Four                               Mandy David (80%)

Grade Four                               Janis Williams (20%)

Grade Five                               Jill Reese

Grade Five                               Stephanie Meisner

 

                                                                                                              

Specialist Teachers

ELT                                          Olivia Cox

Physical Education                   Troy David                       

Guidance                                  Patty Sheehy 

Resource                                  Sonya Forman

Resource                                 Amy Guisso

Core French / Music               Charlotte Embree

Resource                                 Darlene Wood-Holt

 

 

Educational Assistants

Janet Kennedy                  Lea-Ann Stone                  Cheryl Keizer         Lucy Ward

Danielle Brown                Melanie Godon                 Kim MacCarthy      Lindsay Rand

Heather McKinley            Mike McHugh                   Alex Houston

 

Library Technician         Head Cafeteria Worker                  Custodians

Spencer DaCosta             Louise Pimm                          John Armstrong/Ron Veinot 

 

Student Support Worker                                     Computer Technician

Corlette Mullings                                                        James Sabean

 

Regional Student Services

Phyllis Blanche                                APSEA

Krista Doucette-Ryan                     School Psychologist

Jeanne Fletcher                               LD Specialist

Krista Lunn                                    Speech-Langage Pathologist